איך לעודד יחסי קירבה בין אחים

 

אחת משאיפות הלב של הורים רבים היא לראות את הילדים שלהם מסתדרים אחד עם השני והופכים לחברי נפש. אבל רק מעטים מההורים מפנימים את העובדה שכדי שזה יקרה צריך לעודד, לגבש, להימנע מהתערבויות ולהשלים עם העובדה שלא, לא הכול  נמצא בשליטתנו .

בפגישות יעוץ עם הורים, אחת השאלות שאני מקפידה לשאול כבר בשלבים הראשונים היא: "מה הייתם רוצים שיקרה עם ילדיכם בעוד 20 שנה?" בכוונת תחילה, השאלה מנוסחת בכלליות ואף על פי כן, אחת התשובות הדומיננטית ביותר היא "הייתי רוצה שהקשר בין הילדים יהיה חזק" או "הייתי ממש רוצה לראות שהילדים יהיו חברים טובים".

יחסים בין אחים הם היחסים ארוכי הטווח ביותר שאנחנו חווים במהלך חיינו, ולכם יש  חלק  משמעותי  בעתיד הקשר בין ילדיכם. הכוח הוא בידיכם לתרום לחיזוק הקשר בין או לחלופין ממש לחבל, כמובן ללא ידיעה או  כוונה. כלומר, יחסים טובים בין האחים הם פעמים רבות, תוצאה של התנהלות הוריהם.
יש לזכור שרוב האחים חשים בקנאה אחד כלפי השני ורבים ביניהם במידה כזו או אחרת, ובמהלך שנות הילדות, לעיתים היחסים טובים ולעיתים מסוכסכים. מאחר שעיקר האחריות על יחסי הילדים נמצאת בידי הוריהם, עליהם מוטלת האחריות למצוא את הדרך להתמודד עם יחסי האחים ואף להטיב ולשפר אותם לטובת כל  המשפחה.

יש מה לעשות

א. אל תשוו  – להימנע מהשוואות בין האחים, הן לחיוב והן לשלילה. על ההורים לקבל ולהפנים שכל ילד הוא ייחודי ושונה מאחיו ובעל רצונות וצרכים משלו, אשר שונים מאלו של אחיו. לדוגמא להימנע מאמירות  מסוג "תסדר את החדר כמו אחיך" ו- "למה שלא תהיי קצת יותר אחראית כמו אחותך?".

ב. אל תהיו השופטים – הימנעו מתפקיד השופט ו/או השוטר ביחסים שבין האחים וכן ותרו על צידוד באחד הילדים. כך, למשל, הימנעו מאמירות כגון: "שוב הרבצת לאחותך?", "עוד פעם אתה חוטף לו?", "למה אתה תמיד זה שמתחיל את המריבות האלו?". הדבר גורם לכעס מיותר כלפיכם, כי הרי לא תמיד אתם יודעים בוודאות מוחלטת מה באמת קרה שם לפני שהגעתם, ונקיטת העמדה שלכם מובילה לאיבה של האחים אחד כלפי השני.

ג. השתדלו לא להתערב – למרות הקושי, השתדלו שלא להתערב במריבות בין הילדים. התערבו רק במקרים של אלימות, הפרידו בין האחים באופן קונקרטי.
במידה שאתם נמנעים ככל האפשר, מהתערבות  במריבות בין האחים, אינכם יוצרים ומעודדים תחרות, ונמנעים מאפליות בין האחים ומצד שני  נותנים ומעניקים לכל ילד לפי צרכיו, אזי קיים סיכוי סביר שהאחים יפתחו יחסים טובים וחבריים ביניהם, כאלה שילוו אותם במהלך חייהם.

ד. התייחסו לילדיכם כאל קבוצה אחת – זוהי דרך לחזק את הקשר בין האחים. דברו אליהם  כאל יחידה אחת כדי ליצור יחסים שוויוניים, לדוגמא: "ילדים, גשו בבקשה לשולחן האוכל" או "כל הילדים החמודים להגיע לסלון".

ה. שדרו להם מסר "אנחנו סומכים עליכם"-  השתדלו שלא להתערב במריבות בין הילדים, תנו להם את ההזדמנות להסתדר לבד וסמכו עליהם שיש להם את היכולת והכלים להתמודד זה עם זה . זכרו גם שבמהלך המריבות הללו, רוכשים הילדים כלים רבים לחיים, כגון: ניהול מו"מ, ויתור, יחסי כוחות, בטחון וכיו"ב וההתערבות שלכם משבשת את תהליך הלמידה שלהם. כאמור, במקרים של אלימות פיזית ביניהם, מוטלת עליכם החובה להפריד ביניהם, ללא נקיטת עמדה והכי חשוב לעשות זאת ללא כעס.

ו. עודדו אותם – שימו דגש ועודדו התנהגויות חיוביות של שיתוף פעולה בין האחים כגון: "שיחקתם מאוד יפה אחר הצהרים, אני מאוד גאה בכם!" או "אתם חבורה/צוות נהדר!"

ז. הפנו אותם אחד אל השני – כשאחד הילדים ניגש ומבקש מכם עזרה במשהו, במידה שאתם חושבים כי האחים יכולים לסייע, נסו להפנות אותו אליהם.

ח. שתפו אותם – שתפו כל אחד מהילדים במה שאחיו חושב עליו "אתה יודע שאיתי סיפר לי שאתמול לימדת אותו לקשור שרוכים, הוא מאוד העריך את העזרה שלך". בנוסף, העבירו מסר שאצלנו בבית לא מלשינים.  אל תעודדו את האחים להלשין אחד על השני שכן הלשנה גורמת לעכור ביחסים. 


וזכרו שלמרות   הכוונות  הטובות  שלכם, לא ניתן לכפות על הילדים את הקשר הקרוב, האחים צריכים לרצות בקרבה. על אף הרצון העז של כל הורה שילדיו יהיו חברים של ממש, זכרו שאחוות אחים היא זכות ולא חובה.